10 zasad pracy z kartami tarota

 10 zasad pracy z kartami tarota, które tutaj zamieszczam kieruję do wszystkich, którzy rozpoczynają swoją  przygodę z tarotem. Każdy doświadczony tarocista ma swoje wypracowane przez lata zasady,które stosuje z powodzeniem. Warto zatem, zwłaszcza na początku, sięgnąć do tych zasad, a następnie dołączyć swoje, przez siebie sprawdzone i wypraktykowane. Od czego zatem zacząć?

1. Wybór talii

Na rynku dostępnych jest wiele talii tarota, wystarczy odwiedzić księgarnię, czy sklep ezoteryczny, by zobaczyć najrozmaitsze wzory. Są to zwykle barwne i czasem nawet trochę straszne w odbiorze karty, które mogą wywołać niepokój. Dlatego szczególnie dla początkujących, ale nie tylko, polecam karty Tarot Rider. Talia ta jest bardzo przyjemna w odbiorze, rysunki pogodne w stonowanych ciepłych barwach. Sama korzystam z tej talii kart, ponieważ odpowiadają one moim potrzebom emocjonalnym. Oczywiście każdy do pracy wybiera karty, które do niego przemawiają, jeśli potrzebujesz silniejszych bodźców, szukaj talii w bardziej zdecydowanych barwach. Najlepsze karty, to takie, które do ciebie przemówią, warto więc  zdać się na intuicję. Pamiętaj zawsze o tym, aby karty nie były zbyt drapieżne w odbiorze, bo podświadomie będziesz szukać w ich odczycie negatywnych skojarzeń i znaczeń. Oczywiście później można się zdecydować na więcej talii, ale gdy się uczysz zacznij od jednej.

10 zasad pracy z kartami tarota

2. Samodzielna nauka, czyli poznawanie tarota

Rozpoczynając pracę z kartami nie staraj się zapamiętać wszystkich znaczeń karty, gdyż na początku będzie to zbyt trudne. Staraj się przyswoić ogólne wrażenia jakie karty wywołują, jak przemawiają, które z nich odczuwasz jako przyjemne, które wywołują niepokój. Prowadź notatnik i zapisuj w nim odczucia jakie wywołuje u ciebie dana karta. W miarę poznawania znaczenia poszczególnych kart te odczucia będą ewaluować. Rozpocznij od Wielkich Arkanów, przyjrzyj się głównym postaciom na kartach, ich postawom, ułożeniu dłoni i rąk. Szukaj wskazówek, które z nich wynikają. Zwróć uwagę na inne towarzyszące postacie – ludzkie i zwierzęce oraz inne obiekty nieożywione. Zwróć uwagę  na pierwszy plan i tło. Stopniowo przyzwyczajaj się do odbieranych wrażeń i przygotuj się na zmiany, gdyż jak już wspomniałam wraz z nabieraniem doświadczenia twój obraz kart będzie coraz wyraźniejszy. Doskonałym sposobem poznawania kart i ich symboliki jest ich kolorowanie. Warto wykonać powiększone czarno -białe fotokopie kart i pokolorować je tak jak nam podpowiada intuicja, nie zwracając uwagi na oryginalne kolory.

3.  Jak i gdzie trzymać karty?

Karty bierz w czyste, świeżo umyte dłonie. Dbaj o nie, gdyż są łącznikiem, bezpośrednim fizycznym przewodnikiem informacji.  Tak samo traktuj karty, z wielką troską, jak drogocenną rzecz. Gdy przestaną Ci służyć, nie wyrzucaj, tylko spal. Po zakończonej sesji nie zostawiaj kart byle gdzie. Przygotuj dla nich stałe miejsce, w które będziesz je odkładać. Może to być specjalne pudełko, czy woreczek, albo miejsce na półce, ważne aby karty nie rozsypywały się i nie gubiły. Niektórzy owijają karty w kawałek jedwabiu lub zamykają w szkatułce. Nie polecam skórzanych etui,  lepiej owinąć karty w naturalny materiał.

10 zasad pracy z kartami tarota

4. Błogosławienie  kart.

Jest to taki moment, w którym skupiamy się najmocniej i prosimy siły wyższe by pozwoliły nam najlepiej odczytać przesłanie. Wystarczy krótkie westchnienie, moment koncentracji, krótka prośba typu: „Błogosławię Cię moja talio kart, abyś służyła mi tylko do dobrych celów i przyniosła pozytywne rezultaty, a odrzucała wszystko, co negatywne”. Oczywiście twoje błogosławieństwo może mieć inną treść, może być krótsze lub dłuższe. Ważne, żeby ten moment nastąpił.

5. Tasowanie kart

Karty możemy mieszać w dowolny sposób. Gdy są nowe mogą być dosyć sztywne i śliskie, ale z czasem nauczysz się nimi posługiwać. Trudnością może być fakt, że większość talii ma niestandardową wielkość, są z reguły większe niż zwykłe karty do gry, dlatego możesz na początku je przedzielić na mniejsze kupki, przemieszać dłonią, ale staraj się nie pokazywać, ani nie oglądać spodniej strony kart. Ja z reguły tasuję karty sama. Chociaż czasem wyjątkowo pozwalam zrobić to klientce.  Tasuję sama ponieważ robię to do takiego momentu, gdy czuję, że  karty już są gotowe do rozmowy ze mną. Każdy robi to indywidualnie. Wraz z nabywaniem doświadczenia samodzielnie podejmiesz decyzję w tej sprawie.

6. Karty wypadające z talii

Jeżeli podczas tasowania jedna z kart niespodziewanie wypadnie, koniecznie zwróć na nią uwagę. Przeanalizuj ją w kontekście zadanego pytania, gdyż karta sama prosi by się nią zająć, więc na pewno jest ważna. Po dokładnym jej przestudiowaniu włóż ją z powrotem między pozostałe karty.

10 zasad pracy z kartami tarota

7. Oczyszczanie kart

Podobnie jak błogosławienie, oczyszczanie kart  ma również niemałe znaczenie. To także zależy wyłącznie od ciebie. Niektórym wystarczy krótka modlitwa, inni skłaniają się do specjalnych rytuałów z użyciem świec. Najważniejsza jest intencja tego działania. Oczyszczanie kart jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy jednej talii kart używamy do wróżenia sobie i innym.

8. Czy karty „kłamią”?

Nie, ale czasem mogą wskazywać na inny problem, mogą pokazać coś, co w danej chwili jest większym problemem niż ten, z którym przyszliśmy. Mogą być nieprecyzyjne, zwłaszcza, gdy chodzi o czas i gdy kierują nami silne emocje. Czas w tarocie jest trudny do określenia ponieważ wszystko przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są tu wymieszane. Karty pokażą czy coś się wydarzy, czy nie, ale jeśli chodzi o to „kiedy?”, nie ma żadnej pewności, tarot po prostu nie rozumie czasu. Silne emocje poważnie zaburzają odczytywany obraz, emocje przesłaniają fakty. Zaczynając pracę z kartami warto sprawdzić, czy chcą z nami w danej chwili rozmawiać. Stawiając karty klientom możesz rozłożyć pierwszy ogólny rozkład nie pytając o powód wizyty i odnieść się do sytuacji, którą odczytasz. Jeśli to, co powiesz jest prawdą, będziesz mieć pewność, że karty będą z tobą rozmawiać bez fałszowania rzeczywistości.

10 zasad pracy z kartami tarota

9. Czy można stawiać karty sobie?

Można, zwłaszcza wtedy, gdy się uczysz, ale musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach: traktuj karty poważnie  i nie stawiaj tarota w pośpiechu, nie naginaj kart do swoich potrzeb i pragnień, nie stawiaj kart, gdy jesteś wzburzona/ny,  w  stanie emocjonalnego pobudzenia, nie pytaj kart kilka razy o to samo, bo nie otrzymasz dobrej odpowiedzi.

10. Kiedy i o co nie pytać tarota?

Nie stawiaj tarota w niedziele i święta. Te dni pozostaw Bogu.

Nigdy nie pytaj o datę śmierci swojej lub swoich klientów!

Nie wyręczaj lekarzy w diagnozach!

Nigdy nie stawiaj kart wbrew czyjejś woli!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter