Arkana Wielkie – co oznacza Głupiec?

Arkana Wielkie – co oznacza Głupiec?
 Symbolika i interpretacja karty.
Głupiec jest kartą tarota należącą do Wielkich Arkanów. Generalnie Głupiec ma nadany numer zero (0) i wówczas jest na początku talii, ale może mieć także numer XXII i zamyka talię Wielkich Arkanów. Nie musimy się obawiać tej karty, gdy stawiamy Arkana Wielkie – Głupiec nie musi, bowiem zwiastować niczego złego.

Przyjrzyjmy się, zatem tej karcie.

20151206_131545
Karta Głupiec przedstawia wędrującego młodego mężczyznę w kolorowym ubraniu. Na jego głowie często pojawia się błazeńska czapka. Mężczyzna podpiera się kijem lub niesie na plecach worek. Może się także zdarzyć, że na karcie będzie widoczny pies, gryzący Głupca w nogę. Zwykle postać z karty tarota jest przedstawiania w momencie stawiania kroku nad przepaścią. On jest gotowy do przyjęcia tego, co go spotka w drodze, ale jest też obojętny na to, że stoi na krawędzi klifu. Mimo że woda odgradza go od tego, co przed nim i tak zamierza ją przekroczyć.

Głupiec nie zdaje sobie sprawy z trudności, jakim będzie musiał stawić czoła, ale ponieważ jest przepojony pragnieniem poznawania świata, wyjdzie na zewnątrz po to, by zapisać pustą kartę, jaką jest jego dotychczasowe życie. Młody człowiek na obrazku bardzo często oznacza dziecko, które jest symbolem narodzin, nowych pomysłów, świeżości i lekkości.

Osoby opisywane za pomocą karty Głupca mają tendencję do bagatelizowania wielu spraw i do spłycania ich powagi. Kierują się one tylko nie do końca ukształtowaną intuicją. Z tego powodu Głupiec może przypominać zachowaniem małe dziecko, które nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów.

Arkana Wielkie – co oznacza Głupiec?

Znaczenie karty w pozycji prostej i odwróconej.

Głupca kojarzy się zwykle ze spontanicznością, entuzjazmem oraz z nowymi możliwościami. Jeżeli karta ta pojawi się w Arkanach Wielkich w położeniu prostym, będzie wskazywać na dobry kierunek zmian, natomiast położenie odwrócone zwiastuje bezmyślność i nieprzyjemne skutki obecnego postępowania. Karta ta oznacza wtedy brak przywiązania do wartości materialnych i jednocześnie symbolizuje też głupotę ludzką.

Głupiec nie zdaje sobie sprawy z tego, co posiada i co ze sobą niesie (w tobołku na plecach). Reprezentuje on nowe, ale zupełnie bezmyślne działanie. Odwrócone położenie karty w Arkanach Wielkich daje nam, więc przestrogę – pomyśl, zanim zaczniesz coś robić.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter