Karty Bramy w Tarocie Arkana Wielkie

Karty Bramy w Tarocie określają ważne i przełomowe momenty w życiu człowieka. Karty Bramy zdecydowanie dominują nad pozostałymi kartami Wielkich i Małych Arkan, dlatego powinniśmy je interpretować w pierwszej kolejności. W naszej wędrówce przez życie stajemy czasem na rozdrożu, wymagającym od nas podjęcia trudnych decyzji, czy dokonania niełatwych wyborów. Zdajemy sobie sprawę, że od tych decyzji będzie zależał bieg naszego dalszego życia. Dlatego ich pojawienie się to wyraźny sygnał, aby nie przechodzić obojętnie obok doświadczeń, które mogą się stać najważniejszymi w naszym życiu.

Karty Bramy w Tarocie to inaczej mówiąc drogowskazy na naszej drodze do szczęścia, wskazujące na ważność wydarzeń determinujących rozwój osobowości na danym etapie życia. Mogą też być dla nas przestrogą, jeśli nie posłuchamy ich przesłania możemy ponieść klęskę.

Karty Bramy

Odczyt Kart Bram zależy od tego, jaką technikę wróżenia, stosuje Tarocista, czy stosuje metodę odwróconych kart, czy nie. Jeśli stosuje metodę odwróconych kart, wówczas Karta Bramy w pozycji pozytywnej oznacza, pytający może podjąć wyzwanie wynikające z tej karty. Karta Brama w pozycji odwróconej oznacza bramę zamkniętą i ostrzega przed negatywnymi konsekwencjami decyzji i wyborów. Osobiście nie stosuję metody kart odwróconych. O tym, czy brama jest otwarta czy zamknięta decydują karty znajdujące się w sąsiedztwie. Oczywiście, pytający zawsze może sam zdecydować czy skorzystać z rad lub ostrzeżeń tarota, może nie reagować na przesłanie kart, ale musi się liczyć z tym, że wróci do punktu wyjścia i powtórzy lekcję, zapowiedzianą poprzez Kartę Bramę.

Karty Bramy w Tarocie Arkana Wielkie

Karty Bramy w Arkanach Wielkich:

Pierwszą Kartą Bramą w Arkanach Wielkich często budzącą w nas niepokój ze względu na jej nazwę, znaczenie i wygląd jest Śmierć.

Śmierć – symbolizuje zmiany, transformację, koniec starego i równocześnie początek nowego etapu życia. Przemianę, która obejmuje nie tylko zmiany w naszym otoczeniu, ale także w psychice. Karta nie pokazuje śmierci w sensie fizycznym (może tak być tylko w skrajnych przypadkach), ale uczy gorzkiej prawdy, że należy pozwolić odejść temu, co już się zakończyło, uwolnić się, zakończyć pewną fazę naszego życia. Niesie za sobą łzy, cierpienie, gorycz, żałość, nieumiejętność pogodzenia się ze stratą. Karta ta podpowiada, że to, co się zdarzyło po prostu musiało nastąpić, im szybciej się z tym pogodzimy tym szybciej nastąpią zmiany na lepsze.

Drugą Kartą Bramą jest Wieża.

Wieża – symbolizuje upadek tego, co wypracowaliśmy przez lata, z czym wiązały się nasze nadzieje i w co wierzyliśmy. Upadek ten może dotyczyć zarówno sfery materialnej, jak i uczuciowej. Karta ta wskazuje na to, że mierzymy w swoim życiu zbyt wysoko, musimy spuścić z tonu, bo poniesiemy klęskę. Podkreśla kłótnie i spięcia w kontaktach międzyludzkich. Pokazuje także naszą klęskę w sensie materialnym, może wskazywać na kłótliwych sąsiadów, toksyczną atmosferę, a także psujące się sprzęty i awarie. Jest jednocześnie zapowiedzią odmiany na lepsze pod warunkiem, że człowiek pokona negatywne emocje, które zrodziły się na skutek zaistniałej sytuacji.

Karty Bramy

Trzecią Kartą Bramą jest Sąd.

Sąd – symbolizuje zmartwychwstanie, odrodzenie, powrót do tego, co na daną chwilę wydaje się zakończone i  niemożliwe. Kiedy pojawia się w rozkładzie zapowiada, że nadchodzi czas na ocenę naszej sytuacji życiowej, podsumowanie i bilans, ale także powrót do dawnych planów, przedsięwzięć, odrodzenie uczuć, ponowne nawiązanie kontaktów, które zostały zerwane z różnych przyczyn. Kiedy pojawia się karta Sąd nie licz na to, że problem sam minie, stań oko w oko z nim, zmierz się z problemami i dokonaj bilansu swojego postępowania, a otrzymasz to, na co liczysz.

Czwartą Kartą Bramą jest Świat.

Świat – symbolizuje nowy etap życia, otwarcie się na nowe możliwości, dopełnienie, pomyślne wykonanie misji. Jest zapowiedzią korzystnego rozwoju sytuacji, uwolnienia się od ograniczeń i lepszych perspektyw na przyszłość. Zachęca, by nie siedzieć w miejscu tylko działać. Nawet, jeśli nasze działanie jest nie do końca uczciwe moralnie, nauczymy się czegoś o sobie, poznamy własne granice, dostaniemy lekcję od życia i w rezultacie zwycięży dobro.

W następnym wpisie Karty Bramy w Arkanach Małych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter