Struktura Tarota
Talia tarota składa się z 78 kart. Struktura tarota to Wielkie Arkana, w skład których wchodzi 22 karty zwane atutami oraz Małe Arkana zawierające 16 figur oraz 40 kart oznaczonych numerami.
Karty Wielkich Arkanów uważa się za najważniejsze, odzwierciadlają one bowiem duchową podróż człowieka, od urodzenia do osiągnięcia pełni człowieczeństwa. Dwadzieścia dwa atuty Wielkich Arkanów przedstawiają ścieżkę duchowego oświecenia, wykorzystując w tym celu archetypowe symbole, które odzwierciedlają nasze wewnętrzne i zewnętrzne doświadczenia.
Duchowa podróż przez Wielkie Arkana rozpoczyna się od Głupca, oznaczonego numerem 0, a kończy na XXI atucie Świat. Każdy z nas przychodzi na świat jako Głupiec, niewinna i ufna osoba, wolna od obaw i przebiegłości. Jest beztroski, radosny i gotowy na nowe przygody. Patrzy w niebo, a nie pod nogi, balansuje na krawędzi, ale zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że grozi mu niebezpieczeństwo. Często towarzyszy mu mały piesek, ma postać młodzieńca, ale może reprezentować także dziewczynę, kobietę. Pokazuje nasze własne Ja, wolne od codziennych trosk.
Struktura Tarota
Atut I -Mag, to karta prawdziwie magiczna pokazująca nasze uśpione umiejętności posługiwania się świadomością, energią, obiektywizmem i logiką. Dzięki nim możemy iść dalej w życie, ujawnić nasze życzenia i pragnienia. Ukryte, duchowe i wewnętrzne Ja, takie jak intuicja, nastroje, emocje i reakcje, reprezentuje Atut II – Arcykapłanka. Jest to karta tajemnicy i głębi. Kiedy Głupiec pozna już zewnętrzne i wewnętrzne światy istnienia napotyka na swojej drodze archetypową Matkę – Atut III – Cesarzową. Kiedy ten atut pojawia się w rozkładzie uzyskujemy informację, że dana osoba jest zainteresowana małżeństwem, może też oznaczać ciążę, gdyż Cesarzowa, to płodność i macierzyństwo. Wsparciem dla macierzyńskiej troski Cesarzowej jest Atut IV – Cesarz, reprezentujący władzę i autorytet, siłę i dominację, racjonalność i kontrolę. Pokazuje, jak rozwiązać problemy na poziomie materialnym, może wskazywać na konieczność rozwijania naszej własnej siły.
Struktura Tarota
Gdy już dotrzemy w to miejsce pojawia się postać Arcykapłana – Atut V, który symbolizuje tradycyjne wartości i wymagania moralne. Uświadamia, że istnieją sprawy i instytucje już ustalone, fundamentalne, takie jak Kościół czy państwo. Po przejściu tych etapów Głupiec jest już gotowy na konfrontację z miłością. Pojawia się Atut VI – Kochankowie, jako ostrzeżenie przed dokonaniem wyboru, bez względu na to, czy dotyczy miłości, romansu, czy innych spraw. Kochankowie są wskazówką, że należy przemyśleć swoje wybory, związki z ludźmi. Gdy tego dokona przekona się, że w życiu trzeba pogodzić ze sobą różne sprzeczności, bo życie to zarówno konflikt jak i pojednanie. Tego uczy Atut VII -Rydwan. Bez względu na rodzaj problemu, karta ta wskazuje na konieczność podejmowania równoważących działań.
Struktura Tarota
Kolejny atut na jaki napotyka Głupiec w swojej wędrówce to Atut VIII -Moc. Oznacza ona konieczność rozwijania wiary w siebie i poczucia własnej godności. Prowadzi to do zdobycia wewnętrznej siły. Poza widzialnym światem istnieje świat ukryty, który podpowiada by się wyciszyć i zaufać wewnętrznemu przewodnictwu. Często daje znać, że wzięliśmy na siebie zbyt wiele i powinniśmy się trochę odizolować od wszystkich spraw, a jak sobie ułożymy życie tak ono się potoczy i nie można już tego zatrzymać. O tej sytuacji mówi Atut X – Koło Fortuny. Wskutek poprzednich decyzji zrobiliśmy coś, co samo się toczy, wydaje się przypadkowe i nieprzewidywalne. Niedobrze, gdy traktujemy wszystko jako oczywistość, toczące się wydarzenia są częścią ogólnego planu życia.
Głupiec niezrażony tym, co przyniosło mu Koło Fortuny rusza w dalszą drogę by spotkać Sprawiedliwość – Atut XI. Już wie, że istnieją siły znajdujące się poza naszą kontrolą, a nasze działania mają wymierne konsekwencje. Sprawiedliwość wnosi w jego życie równowagę i harmonię. Nie zawsze życie jest w porządku wobec nas, mogą nas spotkać niezasłużone przykrości, ale musimy pamiętać, aby nasze kontakty z innymi były uczciwe.
Kiedy już przyswoi sobie wcześniejsze lekcje nauczy się trochę lżej traktować niektóre sprawy, a nawet zacząć coś od początku. Dlatego na jego drodze pojawia się Wisielec – Atut XII, który wskazuje na konieczność szukania nowych perspektyw, przemyślenia na nowo swojego życia. Czasem czujemy się tak jakby nasze życie stanęło na głowie i powinniśmy wypracować nowe koncepcje i spojrzenia, mniej doceniać sprawy materialne.
Wędrówka Głupca
W dalszej wędrówce na drodze Głupca pojawia się Śmierć – Atut XIII, która zwiastuje ważne zmiany w życiu, czy tego chcemy, czy nie. Często ta karta budzi w ludziach niepokój, ale to sygnał, że musi „umrzeć” coś lub ktoś, co zostało już za nami i trzeba pozwolić temu odejść. Nie oznacza śmierci w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale transformację i zmianę.
Wówczas pojawia się Atut XIV – Umiarkowanie. To niezwykle urocza karta, która wskazuje na to, iż Głupiec otrzymał już niejedną trudną lekcję i rozumie konieczność równowagi i harmonii. Wie, że w życiu niezbędna jest współpraca.
Wędrówka Głupca
Kolejną po karcie Śmierć kartą budząca niepokój jest Atut XVI – Diabeł, kojarzony z czymś niedobrym. W rzeczywistości jest to sygnał, że znajdujemy się w trudnej sytuacji. Głupiec popełnił błędy, które postawiły go w niewygodnej sytuacji, z którą koniecznie trzeba zerwać, skorygować swoje zachowanie.
Aby pójść dalej Głupiec musi coś zmienić w swoim życiu, na to wskazuje Atut XVI – Wieża, która informuje, że ta zmiana będzie drastyczna, dlatego często ta karta wzbudza niepokój. Należy poważnie traktować przesłanie, jakie ta karta niesie, podjąć kroki zmierzające do poprawy sytuacji, zanim wymknie się z rąk, np. zerwać z nałogiem, wycofać się z niszczącego związku itp.
Wędrówka Głupca
Jeśli Głupiec poważnie potraktuje przesłania poprzednich kart zobaczy światełko w tunelu, jakim jest Atut XVII – Gwiazda. Łagodna i szczęśliwa karta niesie nadzieję i optymizm, prawdę i czystość. Wskazuje, że przezwyciężyliśmy trudności i nasza własna gwiazda wschodzi po trudnym okresie w życiu.
Wówczas warto zajrzeć w głąb siebie, pomedytować i odpocząć, zadbać o swoje potrzeby emocjonalne, do czego zachęca Atut XVIII – Księżyc. Ta magiczna i tajemnicza karta podpowiada, że warto zwrócić uwagę na nasze sny i ukryte przesłania płynące z głębi duszy. W świetle księżyca widzimy wszystko nieco inaczej, dlatego po nocnej wędrówce Głupiec wychodzi na światło dnia i pojawia się Atut XIX – Słońce, które zwiastuje okres szczęścia i blasku. Możemy odpocząć, bo nasze wysiłki zostaną nagrodzone, nadchodzi przyjemność i zadowolenie.
Wędrówka Głupca
Odpoczynek Głupca nie trwa długo, bo pojawia się Atut XX – Sąd, który wzywa do podjęcia ziemskich zadań. Jest to czas ponownych narodzin i przewartościowania swojego życia. To czas leczenia ran i transformacji.
Cykl wędrówki Głupca zamyka karta Świat – Atut XXI. Przeszedł już całą drogę duchowego oświecenia i jest gotowy przyjąć od życia to, na co sobie zapracował. Jeśli pojawi się ta karta w rozkładzie będziemy mieć świadomość, że pewne procesy wewnętrzne i zewnętrzne dobiegają końca, jesteśmy u celu podróży.
Ta krótka duchowa Wędrówka Głupca jest wprowadzeniem do poznawania znaczenia Tarota i jego wpływu na nasze życie.
Źródło: internet